Електрофорез

Електрофорез - широко поширений метод фізіотерапії, що давно застосовується шляхом одночасного впливу на організм постійного струму і лікарських речовин. Особливість електрофорезу полягає в тому, що частки лікувального розчину вводяться через шкіру або слизові оболонки саме під дією зовнішнього електричного поля. Найбільш проникна для цього - шкіра обличчя, живота, передпліччя, поперекової ділянки, стегон і гомілок.


Лікарський препарат для електрофорезу містить різнозаряджені іони, які, в залежності від їх заряду, вводяться з того чи іншого електрода. При цьому з різних полюсів можна вводити кілька лікарських речовин. Між електродами і шкірою розташовується марля або спеціальна тканина, просочена обраною речовиною. Суб'єктивно процедура електрофорезу абсолютно безболісна, відчувається лише легке поколювання в місці дії.


Під дією постійного струму іони розчину проходять в товщу шкіри і накопичуються в ній, утворюючи місцеве депо, з якого потім повільно надходять в організм протягом тривалого часу. Одночасно активні іони дратують нервові закінчення в шкірі, що призводить до виділення певних біологічно активних речовин в тканинах організму, які в свою чергу надають загальну дію приводячи до зміни функціонального стану центральної і вегетативної нервової системи, ендокринного апарату.


Лікарські речовини під дією електричного струму мають неоднакову здатність проникати через шкіру, зберігаючи свої властивості. Деякі з них взагалі не можуть бути використані для цих цілей, тому що відразу розпадаються або утворюють небезпечні для здоров'я сполуки. Щоб збільшити можливість застосування ліків для електрофорезу, його розчиняють у розчиннику в оптимальній концентрації, яка становить в переважній більшості випадків 1-5%.


Застосування ліків і постійного струму має багато позитивних моментів. Наприклад, при цьому змінюються характеристики як клітин шкіри, так і самої речовини, що полегшує її дію на тканини. Характерне для електрофорезу скупчення активної речовини в шкірі, безпосередньо біля місця її патологічного ураження, збільшує тривалість її дії. При цьому не зачіпаються судини або слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, що усуває поширені побічні ефекти.

* ---